Místo jako stvořené pro hudbu

Zlatá Koruna

Obec položená mezi kopci v údolí řeky Vltavy. Také architektonický skvost s osobitým charakterem. A v neposlední řadě místo tajemné se silným duchovním nábojem. To je Zlatá Koruna.

Ve Zlaté Koruně na Vás baroko přímo sálá. Hlavní oltář ve farním kostele do detailu vypráví příběh o nanebevzetí Matky Boží, ze stropu na Vás shlíží celé křesťanské nebe. Sochy světců vyjadřují svůj náboženský zápal dramatickými gesty, z varhan vyhrává andělská kapela. Prostě barokní expresivita se vším všudy. Hudebně-výtvarná souhra může začít.

K „baroknosti“ Zlaté Koruny přispívají velkou měrou i unikátní varhany z roku 1699. Ty vyrobil jeden z nejlepších varhanářů své doby Abraham Stark z Lokte. Varhany udivují svým krásným sytým zvukem, pestrostí výrazu a původní barokní dispozicí. Představují tak jeden z nejhodnotnějších nástrojů ve střední Evropě.

Místní klášter ztělesňoval hudební centrum již od svého založení. V jeho zdech zněl gregoriánský chorál i moderní renesanční vícehlas. Ve zlatokorunské škole rozvíjel hudební dění vzdělaný učitel Antonín Borový, který se uplatnil i jako skladatel. Na tuto silnou tradici chceme v současnosti navázat i my.

Podívejte se na aktuální akce 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *